Mám dýchat Wima Hofa nebo Oxygen Advantage?

Když si na kurzech povídáme o dýchání a provádíme různá dýchací cvičení, často dostávám otázku, jaký je vztah mezi metodou Wima Hofa a Oxygen Advantage, která vychází z metody profesora Buteyka. Doplňují se obě metody nebo si odporují? Mnoho lidí na základě různých rozporuplných informací věří, že jdou spíš proti sobě. Pojďme se na obě metody podívat a na tuto otázku odpovědět.

Wim Hof Metoda (WHM)

Metoda WHM se skládá ze 3 pilířů. Specifické dechové cvičení, ponor do studené vody a trénink mysli. Více informací o metodě najdete zde https://www.otakulhanek.cz/wimhofmethod/ . Já se zaměřím především na část o dýchání.

Velmi zjednodušeně dýchání Wim Hof metodou je nejprve hluboké, plné a nepřetržité. Pak následuje zadržení dechu.

Cvičením člověk vědomě vyvolává střídání vysoké a nízké hladiny O2 a CO2 a vytvoří velký pohyb energie v těle, který obvykle přináší hluboký euforický pocit. Během cvičení také dochází ke střídání mezi hlubokými stavy sympatiku a parasympatiku a tím k mnoha fyzickým reakcím, jako je produkce adrenalinu a pohybu velkého objemu kyslíku a oxidu uhličitého do a z krve a tkání. Vědomé ovlivnění biochemických procesů v těle působí na receptory bolesti a vytváří dočasnou alkalózu v těle. Tím působí přirozeně protizánětlivě a snižuje pocity bolesti. Je možnou alternativou k lékům, které mohou mít vedlejší účinky.

Po dýchacím cvičení může následovat meditace nebo čas, kdy člověk jen leží nebo sedí a užívá si nově dosaženého stavu, ve kterém se nachází. Dechová část WHM je dynamické dechové cvičení. Není to trénink, jak pravidelně a konzistentně dýchat. Ačkoli toto dechové cvičení funguje, může posilovat bránici a poskytuje výhody biomechanickému i biochemickému procesu dýchání, není to způsob, jakým bychom měli normálně dýchat v průběhu dne.

WHM dýchání je intervalovým tréninkem pro naše krevní plyny. Metoda Wima Hofa má silné účinky - funguje jako trénink nervového i imunitního systému a také jako procvičování nejdůležitějšího dýchacího svalu - bránice.

Oxygen Advantage Metoda (OA)

OA, kterou vytvořil Patrick McKeown, vychází z práce sovětského lékaře Konstantina Pavloviče Buteyka. Ta byla původně vyvinuta jako léčba astmatu a vysokého krevního tlaku a jiných respiračních dysfunkcí. Pomáhá ke zlepšování celkového výkonu a zdraví. Metoda je založena na předpokladu, že mnoho zdravotních problémů je způsobeno nebo zhoršeno chronicky zvýšeným nebo nadměrným dýcháním.

Cílem metody je úprava dechového cyklu pomocí speciálních opakovaných dechových cvičení ke zvýšení tolerance vůči CO2, což nám umožňuje méně dýchat a tím pomáhá dostat více kyslíku z krve do tkání.

System Oxygen Advantage je navržen tak, aby změnil celkový dechový vzorec a pomohl lidem správně dýchat v průběhu jejich života. Pracuje systematicky a pomáhá nám méně dýchat a dýchat převážně nosem po většinu času v průběhu dne - jak při odpočinku, tak při cvičení nebo při spaní.

Když dýcháme méně, vyšší hladiny CO2 v krvi umožňují, aby bylo více kyslíku transportováno z krve do tkáně.

Metoda OA nám také dokáže ukázat, v jaké kondici naše dýchání je. Využívá k tomu test zvaný „BOLT“ („Test hladiny kyslíku v těle“). Tento jednoduchý a snadný nástroj určí naší aktuální toleranci CO2. Je to čas, po který jsme schopni zadržet dech po normálním výdechu až do 1. významného nutkání se nadechnout. Pro zlepšení dýchací kondice (BOLT skóre) metoda využívá řadu cvičení se sníženým dechem, která se zaměřují na dýchání nosem, zadržování dechu a relaxaci.


Kombinací WHM & OA získáte optimální dechovou kondici!

Obě metody uvádějí podobné výhody, které můžeme dosáhnout, při jejich praktikování.

  • Redukce stresu
  • Rychlejší zotavení z fyzické námahy
  • Lepší spánek
  • Vylepšený sportovní výkon
  • Zvýšená kreativita
  • Větší soustředění a duševní jasnost

Je to podobné jako při sportu. Sportem obecně můžeme dosáhnout podstatných benefitů, ale pokud se chceme zlepšovat, musíme měnit intenzitu a začlenit do tréninku různé intervaly. WHM může být jedním z takových dechových intervalů. Musíme ale také regenerovat a odpočívat. OA nás proto učí, jak dýchat po většinu dne.

Obě dýchací metody se skvěle doplňují a můžeme je použít ve vzájemné kombinaci. Metodou WHM dýcháme 3-4 kola jednou za pár dní, metodou OA dýcháme po zbytek času.

 

Chcete zkoumat dále?

Více informací najdete  >>> TADY

Metody si můžete vyzkoušet na kurzech >>> ZDE

Oficiální stránky Wim Hof metody >>> ZDE

Oficiální stránky Oxygen Advantage >>> ZDE

 


 

Ota Kulhánek

Téměř celý svůj pracovní život jsem strávil na různých vedoucích pozicích v korporátním prostředí, které vytváří mnoho stresových situací a je velmi výkonově zaměřené. Možná i proto jsem v posledních letech čelil mnoha výzvám – jak zdravotním, tak osobním. To vše mě přivedlo na cestu hledání, co dalšího bych mohl udělat se svým životem.

Jsem zvědavý a zvídavý, a tak mě touha po změnách přivedla k poznání, že pokud děláme každý den ty stejné věci, dostáváme stále stejné výsledky a žádných změn se nejspíš nedočkáme. Rozhodl jsem se to změnit! Kombinace správného dýchání, vědomého otužování, zdravého pohybu spolu s pozitivním nastavením mysli mi pomohlo výrazně posílit moji celkovou odolnost a objevit sílu mých přirozených sil.

Mohlo by vás zajímat

Další články

Co říká věda o stresu a pozitivním vlivu Wim Hof metody.

V této epizodě Elissa Epel, Ph.D., profesorka katedry psychiatrie na Kalifornské univerzitě v San Franciscu (UCSF) hovoří s Dr. Andrew Hubermanem o její práci, která ukazuje, jak stres ovlivňuje náladu, stravovací chování, duševní zdraví, fyzické zdraví a stárnutí. Tento úryvek podcastu se věnuje jejímu výzkumu Wim Hofovy metody.

Tajemství k překonání únavy a dosažení vyššího výkonu? Druhý dech!

Představte si třeba maraton. Běžíte, dýcháte, nohy vás bolí, plíce pálí. Ale najednou jako by se vám otevřely brány nové energie. Cítíte se tak nabití, že byste byli schopni oběhnout celou zeměkouli. Tak nějak se projevuje druhý dech. Na kurzech ChiRunning nebo Oxygen Advantage se mě účastníci často ptají, jak tento jev vzniká a jestli…

Nejen chladem zdráv je člověk aneb přínosy sauny

Když na kurzech Wim Hof metody řešíme, jaké benefity chlad přináší vašemu kardiovaskulárnímu systému, často přijde řeč také na saunování. Jak je to tedy s terapií teplem, kterou podstupujeme nejčastěji právě v sauně? Celý život má naše tělo dvě odlišné teploty - teplotu kůže a teplotu jádra, ve kterém jsou uloženy vaše orgány včetně nervového…