Můj přítel chlad

Události, které vás změní, někdy přicházejí ve zcela nečekané podobě. V tomto případě si transformační okamžik oblékl instalatérskou kombinézu, do ruky vzal polyfúzní svářečku na trubky, kleště na sifon a aniž by o to usiloval, zásadně změnil můj život!

Jeden pátek před mnoha lety nám v domě praskla voda. Zrušil jsem celý páteční program. A pak ještě sobotní. Vyřešit havárii  přijel náš instalatér Václav, moc sympatický, upovídaný chlapík, který skvěle rozumí své práci. Jediné, čemu opravdu nerozumí, je zdravý životní styl a seberozvojové či léčebné alternativy. Je to zkrátka nesmírně vytížený řemeslník, který běhá od zakázky k zakázce, moc nespí, v letu se stravuje ve fastfoodech, což je znát na jeho zavalitém těle.

Oprava byla složitá, a tak jsem s Václavem strávil pár hodin. Probrali jsme kde co, ale jeden z jeho příběhů na mne udělal dojem! Při opravě kotle v modřanském kryocentru dostal jako odměnu vstup zdarma a nadšeně vyprávěl, jak se po kryoterapii cítil celý další týden naprosto skvěle. V ten moment jsem zbystřil. Řada lidí dnes hledá alternativity, navštěvuje spoustu kurzů a má pro Vás moře rad a tipů. Pan Václav přišel jen s kryoterapií, protože ji náhodou dostal. A trefil se do černého!

Už za týden jsme mrzli s manželkou v kryokomoře. Při dalším vstupu jsme koupili permanentky. O měsíc později  jsme se sprchovali každé ráno studenou sprchou. Chlad nás čím dál víc a víc přitahoval. Začali jsme se zajímat víc o jeho účincích na člověka a přišel nám do cesty Wim Hof a jeho metoda kombinace dýchání a otužování. Naše další kroky vedly do Braníku, kde sídlí 1. plavecký klub otužilců, a do Vltavy, která je i v srpnu ledová. Následoval nákup kádě na kapry na zahradu, kam se noříme několikrát týdně, pravidelně tréninky ve Vltavě a 26. prosince 2018 jsme již jako řádní kluboví členové absolvovali otužilecký Memoriál Alféra Nikodéma.

Teď se určitě ptáte, co je na chladu tak přitažlivého? Je jen málo aktivit, po kterých se cítím tak dobře a tak mě „nakopnou“. Podtrhuji slovo PO, protože před vstupem do vody se ani zkušení otužilci moc dobře necítí. Potom jde ale v podstatě o chemický efekt, kdy se po vynoření chladu vyplavují endorfiny a další hormony štěstí. I když máte náročný den a hlavu plnou starostí, v chladné vodě na ně zapomenete. Jedna členka klubu otužilců mi vyprávěla, že začala plavat kvůli depresím a že tři dny po tréninku se jí drží dobrá nálada. Chlad Vás totiž nenechá myslet na nesmysly a stres z Vás sejme. Také se mi moc líbí, jak je otužování prosté a pro každého. Stačí Vám silná vůle a plavky. Jakoby voda smývala všechny rozdíly mezi lidmi a vracela Vás k něčemu původnímu, dávnému. To se trochu těžko vysvětluje, ale další benefity jsou jasné – silná imunita, odolný nervový systém, bílý tuk se mění na hnědý, zlepšuje se cirkulace krve, lépe regenerují Vaše svaly a tak dále.

Chlad je zvláštní a silný přítel, kterého Vám vřele doporučuji. Ale je tu ještě jedna věc! Mějte oči, uši i srdce otevřené, abyste dokázali poznat posla, který Vám otevírá nové dveře a přináší životní změnu. Může mít totiž montérky, kleště a přesto pro Vás na neviditelném zlatém podnose přinášet poklad!


Téměř celý svůj pracovní život jsem strávil na různých vedoucích pozicích v korporátním prostředí, které vytváří mnoho stresových situací a je velmi výkonově zaměřené. Možná i proto jsem v posledních letech čelil mnoha výzvám – jak zdravotním, tak osobním. To vše mě přivedlo na cestu hledání, co dalšího bych mohl udělat se svým životem.
Jsem zvědavý a zvídavý, a tak mě touha po změnách přivedla k poznání, že pokud děláme každý den ty stejné věci, dostáváme stále stejné výsledky a žádných změn se nejspíš nedočkáme. Rozhodl jsem se to změnit! Kombinace správného dýchání, vědomého otužování, zdravého pohybu spolu s pozitivním nastavením mysli mi pomohlo výrazně posílit moji celkovou odolnost a objevit sílu mých přirozených sil.

Mohlo by vás zajímat

Další články

Ze všech stran slyšíme o budování odolnosti. Ale co to znamená?

Odolnost se týká jak samotného procesu, tak i výsledku úspěšného přizpůsobení se obtížným nebo náročným životním zkušenostem a má mentální, emocionální a behaviorální flexibilitu a schopnost přizpůsobit se vnitřním i vnějším požadavkům. Pro mě navíc to je osobnostní rys, který mají jednotlivci, kteří prokazují vášeň a vytrvalost směrem k cíli, přestože jsou konfrontováni se značnými…

Co říká věda o stresu a pozitivním vlivu Wim Hof metody.

V této epizodě Elissa Epel, Ph.D., profesorka katedry psychiatrie na Kalifornské univerzitě v San Franciscu (UCSF) hovoří s Dr. Andrew Hubermanem o její práci, která ukazuje, jak stres ovlivňuje náladu, stravovací chování, duševní zdraví, fyzické zdraví a stárnutí. Tento úryvek podcastu se věnuje jejímu výzkumu Wim Hofovy metody.

Tajemství k překonání únavy a dosažení vyššího výkonu? Druhý dech!

Představte si třeba maraton. Běžíte, dýcháte, nohy vás bolí, plíce pálí. Ale najednou jako by se vám otevřely brány nové energie. Cítíte se tak nabití, že byste byli schopni oběhnout celou zeměkouli. Tak nějak se projevuje druhý dech. Na kurzech ChiRunning nebo Oxygen Advantage se mě účastníci často ptají, jak tento jev vzniká a jestli…