Můj přítel chlad

Události, které vás změní, někdy přicházejí ve zcela nečekané podobě. V tomto případě si transformační okamžik oblékl instalatérskou kombinézu, do ruky vzal polyfúzní svářečku na trubky, kleště na sifon a aniž by o to usiloval, zásadně změnil můj život!

V pátek 23. dubna 2018 nám v domě praskla voda. Zrušil jsem celý páteční program. A pak ještě sobotní. Vyřešit havárii  přijel náš instalatér Václav, moc sympatický, upovídaný chlapík, který skvěle rozumí své práci. Jediné, čemu opravdu nerozumí, je zdravý životní styl a seberozvojové či léčebné alternativy. Je to zkrátka nesmírně vytížený řemeslník, který běhá od zakázky k zakázce, moc nespí, v letu se stravuje ve fastfoodech, což je znát na jeho zavalitém těle.

Oprava byla složitá, a tak jsem s Václavem strávil pár hodin. Probrali jsme kde co, ale jeden z jeho příběhů na mne udělal dojem! Při opravě kotle v modřanském kryocentru dostal jako odměnu vstup zdarma a nadšeně vyprávěl, jak se po kryoterapii cítil celý další týden naprosto skvěle. V ten moment jsem zbystřil. Řada lidí dnes hledá alternativity, navštěvuje spoustu kurzů a má pro Vás moře rad a tipů. Pan Václav přišel jen s kryoterapií, protože ji náhodou dostal. A trefil se do černého!

Už za týden jsme mrzli s manželkou v kryokomoře. Při dalším vstupu jsme koupili permanentky. O měsíc později  jsme se sprchovali každé ráno studenou sprchou. Chlad nás čím dál víc a víc přitahoval. Začali jsme se zajímat víc o jeho účincích na člověka a přišel nám do cesty Wim Hof a jeho metoda kombinace dýchání a otužování. Naše další kroky vedly do Braníku, kde sídlí 1. plavecký klub otužilců, a do Vltavy, která je i v srpnu ledová. Následoval nákup kádě na kapry na zahradu, kam se noříme několikrát týdně, pravidelně tréninky ve Vltavě a 26. prosince 2018 jsme již jako řádní kluboví členové absolvovali otužilecký Memoriál Alféra Nikodéma.

Teď se určitě ptáte, co je na chladu tak přitažlivého? Je jen málo aktivit, po kterých se cítím tak dobře a tak mě „nakopnou“. Podtrhuji slovo PO, protože před vstupem do vody se ani zkušení otužilci moc dobře necítí. Potom jde ale v podstatě o chemický efekt, kdy se po vynoření chladu vyplavují endorfiny a další hormony štěstí. I když máte náročný den a hlavu plnou starostí, v chladné vodě na ně zapomenete. Jedna členka klubu otužilců mi vyprávěla, že začala plavat kvůli depresím a že tři dny po tréninku se jí drží dobrá nálada. Chlad Vás totiž nenechá myslet na nesmysly a stres z Vás sejme. Také se mi moc líbí, jak je otužování prosté a pro každého. Stačí Vám silná vůle a plavky. Jakoby voda smývala všechny rozdíly mezi lidmi a vracela Vás k něčemu původnímu, dávnému. To se trochu těžko vysvětluje, ale další benefity jsou jasné – silná imunita, odolný nervový systém, bílý tuk se mění na hnědý, zlepšuje se cirkulace krve, lépe regenerují Vaše svaly a tak dále.

Chlad je zvláštní a silný přítel, kterého Vám vřele doporučuji. Ale je tu ještě jedna věc! Mějte oči, uši i srdce otevřené, abyste dokázali poznat posla, který Vám otevírá nové dveře a přináší životní změnu. Může mít totiž montérky, kleště a přesto pro Vás na neviditelném zlatém podnose přinášet poklad!

Kontakt

Ota Kulhánek
Tel: +420 602 221 469
E-mail: otakulhanek@otakulhanek.cz
Působím v Praze a okolí, po dohodě i v celé ČR.